Motiveringen för årets it-tjej 2012 löd "Årets it-tjej tar för sig inom såväl spelcommunityn som inom e-sport. Hon är en naturlig ledare, inspiratör och evangelist, speciellt intresserad av den oerhört snabbväxande spelbranschen". Vinnaren, Ina Bäckström, studerar dataspelsdesign på Futuregames Academy. Hon har bland annat varit med och startat BarCraft, en sportbar för e-sporter, och är med och driver Freezone gaming guild, en förening för tjejer som spelar.
Priset delades ut av Marie Ygge, försäljningschef på Microsoft, under Universum Awards på Berns på tisdagen. Förutom priset årets it-tjej listades Universum Awards också de företag som svenska studenter helst av allt skulle vilja jobba på. Både för teknik- och it/datastudenter låg Google på första plats.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.