Det tidigare rådet var att piloterna bara behövde datorbaserad träning på ny mjukvara.
Bakgrunden är krascherna i oktober 2018 respektive mars 2019 med de nya 737 Max-planen som tog sammanlagt 346 liv. Boeing hade byggt och levererat uppemot 400 exemplar i sin storsatsning på modellen, men olyckorna fick myndigheter över hela världen att dra in planens flygtillstånd.
Tillsynsmyndigheter i Europa och Kanada har tidigare begärt ytterligare träning för piloter till 737 Max. Nu återstår att se om den amerikanska tillsynsmyndigheten FAA kommer att följa deras linje och flygtillverkarens rekommendation.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.