Tidningen Asahi Shimbun rapporterar att kunderna trängdes i de elektronikaffärer som fått de första leveranserna av 3D TV-apparater under onsdagen.
Först att leverera 3D-mottagare var Panasonic. I juni kommer Sony med 3D TV och senare under sommaren ska Sharp och Toshiba lansera sina modeller.
Prislappen på apparaterna i Japan ligger på 41000 kronor för 54-tumsmodellen och 33000 kronor för en 50-tummare. Asahi Shimbun noterar att även om kunde får en tioprocentig rabatt så hamnar prislappen mellan 20 och 30 procent över vad en konventionell platt tv kostar.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.