Intresset för Ipredator är rekordstort. 180 000 personer har anmält intresse för att öppna konton på anonymiseringstjänsten.
Den var ursprungligen avsedd att öppnas den 1:a april, samtidigt som Ipred-lagen trädde i kraft. Nu har 3000 personer som tidigare anmält intresse fått börja testa tjänsten. Testperioden kommer att bli kort, enligt nyhetsbloggen på Piratebay.
Tjänsten kommer att fungera så att användaren kopplar upp sig mot en server hos Ipredator för att göra sitt surfande. Den enda ip-adress som syns utåt kommer från denna server, och informationen om kundens ursprungliga identitet kommer inte att lagras av Ipredator.
Kostnaden blir omkring 50 kronor i månaden.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.