Innovation
Dålig kunskap om kemikaliers påverkan
Kunskapen är dålig om de mer än 100 000 industriellt tillverkade kemiska ämnen som används i samhället. Nu har Formas beviljat 45 miljoner kronor till forskning på området. Pengarna går till en studie om inomhuskemikaliers påverkan på sköldkörteln och forskning om antibiotikaresistens.
Av 30 ansökningar har två projekt beviljats medel. Det ena leds av professor Åke Bergman på Stockholms universitet och handlar om de hormonstörande ämnen som finns i inomhusmiljön och har en påverkan på sköldkörteln. Projektet har fått 20 miljoner kronor för fem år.
Det andra projektet leds av Joakim Larsson vid Göteborgs universitet och handlar om hur biocider och metaller bidrar till antibiotikaresistens. Projektet har fått 25 miljoner kronor för fem år.
- Det finns ett stort behov av kunskap inom dessa områden och det är glädjande att två starka forskargrupper nu kan ta sig an några av de stora utmaningar som kemikaliesamhället ställer oss inför, säger Anna Ledin, Formas huvudsekreterare, i ett pressmeddelande.
Läs mer: Inomhuskemikalier ska undersökas.
Läs mer: Metallers bidrag till antibiotikaresistens ska undersökas.