Karriär
"Det är fullständigt hårresande"
Kursboken Mathematical Simulation Technology av Claes Johnson är en e-bok på 1998 sidor. Att delar av den nu censureras är upprörande tycker författaren.
Efter programledningens kritik får nu KTH-studenterna tillgång till ett utdrag ur boken. Motiveringen är att 1998 sidor är för omfattande, och att delar av innehållet anses oacceptabelt.
– Det är fullständigt hårresande. Studenterna förhindras att få insikt. Man gör det för att bevara en gammal struktur som inte hänger med i utvecklingen. Det är en koordinerad attack, säger författaren, professor Claes Johnson.
Kursansvarige Johan Hoffman, som haft Claes Johnson som forskarhandledare, tycker dock att saken är utagerad.
– Materialet passar väldigt bra – det finns inte tio böcker som presenterar saken på det här sättet. Och jag skickade det till programledningen före sommaren för att få feed-back och för att slippa en sådan här situation. Men de bitar som ingår i kursen tycker vi är bra – vi har haft inflytande på utformningen av dem, och har ett gott samarbete med Claes Johnson, säger Johan Hoffman.
Även han understryker poängen med att föra in avancerade numeriska metoder tidigt i utbildningen.
– Vi har sållat bland metoder och plockat ut de vi tror att studenterna har mest nytta av.
Vad anser du om de delar som nu inte ingår – till exempel frågan om klimatberäkningar?
– De tar jag inte ställning till, säger Johan Hoffman.