Jan Nygren är talesman för en grupp svenska industri- och finanspersoner som före jul presenterade sitt förslag till räddningsplan för Saab – en nedskalad produktion på max 50 000 bilar per år och väsentligt mindre kapitalkrävande än dagens Saabtillverkning.
- När den här gruppen konstruerade sitt bud var Spyker borta ur bilden och det fanns inget Genii-Eckelstone-konsortium. Ett av de stora problemen då var också de statliga garantierna för EIB-lånen.
- Vi skickade då in ett bud som man kan kalla för minimalistiskt och som inte byggde på samma affärsplan som Koenigsegg och Spyker presenterat, förklarade Jan Nygren i radions P1 Morgon i dag onsdag.
När väl Nygren-gruppens bud var lagt kom holländska Spyker Cars tillbaka med ett nytt bud, samtidigt som det Luxemburgbaserade finansbolaget Genii Capital och den brittiske Formel 1-miljardären Bernie Ecclestone formerade en ny grupp med den svenske finansmannen Lars Carlström som talesperson.
- Bilden förändrades då ganska snabbt. Spyker och Genii-Ecclestone kom tillbaka med den gamla affärsplanen medan vårt bud var mera av en ”fall-back-plan” – om inget annat skulle gå så skulle vår plan fungera, säger Jan Nygren.
Han menar att den svenska gruppen mer eller mindre är avhängd i den situation som råder i dag när både Spyker och Genii-Ecclestone höjer sina bud ytterligare.
- Vi ligger i ryggen på de här två, säger Jan Nygren.
Jan Nygren är född och uppvuxen i Trollhättan. Han gjorde en snabb karriär inom det socialdemokratiska partiet och hade bland annat en toppost som samordningsminister i den socialdemokratiska regeringen innan han lämnade politiken och gick till flyg- och försvarsindustrin Saab.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.