(UPPDATERAD) På lördag 9 augusti drar det kommunägda energibolaget Arvika Kraft igång bygget av en ny solcellspark vid Mosseberg utanför Arvika i Värmland. Den kommer att bestå av 4080 moduler och ha en sammanlagd installerad effekt på 1040 kW och en totalyta på 6 182 kvadratmeter.
Därmed spelar anläggningen i samma effektdivision som solcellsparken i Västerås, som invigdes i februari och blev först med att spränga 1 MW-gränsen i Sverige.
Den nya solcellsparken i Arvika kallas Mega-sol och ska stå färdig i september-oktober. Den beräknade produktionen beräknas uppgå till 927 000 kWh per år, vilket ska motsvara förbrukningen hos cirka 400 lägenheter, enligt Arvika kommun.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.