Digitalisering
Ny svensk superdator bland de tio bästa

Sverige får en av världens mest kraftfulla superdatorer. Den börjar levereras till Nationellt Superdatorcentrum i Linköping i maj och ska vara invigningsklar i oktober.
Under senare år har Sverige sjunkit allt lägre på listan från Top500.org som rankar världens 500 mest kraftfulla superdatorer.
Sveriges just nu snabbaste dator, som är placerad vid KTH, finns på plats 128.
Men nu får Nationellt Superdatorcentrum, NSC, vid Linköpings universitet en dator som idag skulle gå in bland de tio främsta på superdatorlistan.
Bästa svenska placering hittills nåddes 1997 med en 35:e-plats.
Den nya datorn har sex tusen processorkärnor och prestandan 60 Teraflops vilket betyder att den kan utföra 60 tusen miljarder beräkningar per sekund.
Det gör den tio gånger snabbare än KTH-datorn.
- Den nya datorn är en hett efterlängtad resurs bland Sveriges akademiska forskare, säger Sven Stafström som är chef för NSC.
Vilka har behov av den extrema prestandan?
- Det är bland annat de som arbetar med flödesdynamik, klimatsimulering och materialforskning, säger Sven Stafström.
Hinner ni få igång datorn så den kommer in på topplistan som publiceras i november?
- Ja, det är en målsättning vi har.
Första delen av datorn, en av 20 enheter, levereras redan i maj.
- Då ska vi börja installera den i en ny datorhall som vi bygger. När vi lärt oss använda den ska vi kunna släppa in vissa användare redan i sommar.
Kontraktet med leverantören skrivs i morgon onsdag 25 april. Innan dess kan Sven Stafström inte avslöja vilket företag som är leverantör eller mer precisa detaljer om det som blir Sveriges i särklass mest kraftfulla dator.
Priset är emellertid ingen hemlighet. Det ligger kring 26 miljoner kronor och är pengar som kommer från Vetenskapsrådet.