- Senior mekanikkonstruktör, GE Healthcare Technology
- Project Product Introduction Manager , Bombardier Transportation
- Production Manager, Effpower
- Audio research engineer, Dolby Sweden
- Production- and Process Development Engineers, Borealis AB
- Utvecklingschef Transpondrar / automatiska vägtullsystem, Kapsch TrafficCom AB
- Ovanlig ledare , Knightec AB
- Provningsingenjörer, Intertek Semko AB
- Specialister Kärnkraft, Rejlers Ingenjörer AB
Johan Lange är konsult och missionerar för ny teknik på företag. "Det finns en massa engagemang hos medarbetare som du kan använda dig av", säger han. Foto: Katarina Widoff. Bilden är ett montage.
Fikaskvaller på nätet stärker teamkänslan
Av: Elisabeth Vene
Publicerad
29 april 2009 00:00
5 kommentarer
Senaste av Simon K 4 maj 2009 08:06
Tycker du att Facebook och Twitter är slöseri med tid och anser att medarbetarna ska jobba, punkt - tänk om. - Sociala medier ökar kontaktytorna och får en massa bra saker att hända, säger Johan Lange, profet i branschen.
Det är inte ovanligt att arbetsgivare förbjuder Facebook.
- Visst, det finns folk som missbrukar, men det kan de göra med e-posten också. Du måste lita på att dina medarbetare jobbar och visa att ansvar lönar sig. Det är de gamla vanliga ledarskapsfrågorna. Med sociala medier blir det tydligare, säger Johan Lange, ingenjör och managementkonsult på LEK Verksamhetsutveckling.
Han missionerar för att företagen ska släppa sin ängslan inför ny teknik.
* Varför? Vad är det för vits med sociala nätverk, typ Facebook, i ett
företag?
- Det finns en massa engagemang hos både dina medarbetare och dina kunder som
du kan använda dig av, säger Johan Lange.
Sociala media är nätets motsvarighet till kaffekön. Man får veta en massa saker, men det kan vara mycket mer.
- Internt handlar det om att individens identitet blir tydligare. På Facebook lägger man upp sin personliga profil, och kan uppdatera den hela tiden - anställda kan så mycket mer än vad som ryms i de dammiga pärmarna! Intressen och ambitioner blir kända, säger Johan Lange.
- En annan effekt är att transparensen i organisationen ökar. Det går inte att hålla på information.
- Beslutsvägarna blir kortare när man inte behöver gå till chefen med allting, utan kan lösa frågorna direkt med kollegan i Hongkong. Teamkänslan stärks också.
På it-konsultbolaget Accenture har man skapat ett eget Facebook, Accenture People.
- Verktyget är framtaget för att nätverka med kollegerna, man kanske söker en viss kompetens eller vill hämta in referensmaterial. Det är ännu i sin linda här i Sverige, men förhoppningsvis kommer det att växa, säger Tobias Frohm på Accenture, som har valt bort publika verktyg av säkerhetsskäl.
Vladimir Koller, webbstrateg på Önska Interaktiva Medier, leder tillsammans med Johan Lange kurser för företag i hur man använder sociala medier, bland annat inom marknadsföringsområdet.
- Traditionell marknadsföring kan liknas vid att styra en flock av djur.
I sociala medier fungerar det tvärtom. Moderna konsumenter är mer som en bisvärm med kollektiv intelligens.
Han upplever att internet har blivit ett slags förlängning av vår vanliga värld.
- Vi måste omvärdera begreppet privat. Det vi tyckte var privat för fem år sedan är det inte längre.
Johan Lange och Vladimir Koller framhåller medarbetarnas viktiga roll i hur sociala medier ska användas i företaget. Vladimir Koller:
- Det måste komma inifrån, alla ska vara med och skapa och utveckla. Det ska inte vara konsulter som kommer utifrån och prackar på mig ett tekniskt system.
Fakta Chatta, twittra, blogga - och sen upp med allt på en wiki
CHATT är ett skriftligt samtal i realtid. MSN är ett program för sådant, men
bland annat Facebook och Google har numera också den funktionen.
FORUM är en sajt där det kan pågå diskussioner om vad som helst. På
djurförsäkringsbolaget Agrias forum diskuterar personer sjukdomar och ger
tips och löser tillsammans en del av de problem som kundtjänst förut fick ta
hand om. På Lego kan man hjälpa till med produktutveckling och få royalty.
WIKI är en samlingsplats för information. På en intern plattform kan du
samla medarbetarnas kunskaper. Alla kan redigera och tillföra information.
Ersätter all möjlig dokumentation.
BLOGG är en dagbok på nätet. Som chef kan du delge dina åsikter och tankar,
visa dig som människa. Lägg till podcast, webbradio, så hörs din röst, den
är en viktig bärare av budskapet och ledarskapet. Och videocast, bilden är
en stark påverkare.
TWITTER är en mikroblogg, där man skriver max 140 tecken om vad man gör eller
tänker just nu. Uppdateringarna skickas automatiskt till dem som har anmält
sig som "följare". Ett företag kan fånga upp allt som
innehåller firmanamnet och på så sätt ta del av vad kunderna tycker.
Ny Teknik Jobb
Nyheter/Karriärartiklar
Toppjobb
Mest klickade platsannonserna
Toppjobb
Mest klickade platsannonserna
- Senior mekanikkonstruktör, GE Healthcare Technology
- Project Product Introduction Manager , Bombardier Transportation
- Production Manager, Effpower
- Audio research engineer, Dolby Sweden
- Production- and Process Development Engineers, Borealis AB
- Utvecklingschef Transpondrar / automatiska vägtullsystem, Kapsch TrafficCom AB
- Ovanlig ledare , Knightec AB
- Provningsingenjörer, Intertek Semko AB
- Specialister Kärnkraft, Rejlers Ingenjörer AB
- Ny prisvärd värmekamera, 23.500 krKimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- Mitecs Produktkatalog 2010 är här !Ta del av vårt produktutbud gällande dataloggning och fjärrövervakning med tillhörande information, bilder och priser.
- FLÖDESVAKTER, -GIVARE OCH FLÖDESBEGRÄNSAREKübler Svenska AB presenterar ett nytt större program på sin nya hemsida.
- Plastbussningar och andra detaljer.På Fluorcarbon tillverkar vi era plastdetaljer. Långa som korta serier samt prototyper.
- SolidEngineer ABSolidWorks 2010 är en oslagbar kombination av enkelhet, tydlighet och styrka vars enda syfte är att hjälpa dig designa bättre produkter.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- Kostar ditt system för mycket ?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Vill du veta vad som händer på ditt lager ? Krocksensorer registrerar onormala stötar och ger stöd för bra körbeteende för att undvika onödiga reparationskostnader på truckar och pallställ.
- Snabb anpassning till nya krav.Höghastighetsfräsmaskiner från Datron är speciellt konstruerade för effektiv bearbetning av aluminium och plast.
- Lättare att välja oljekylare online. Med KTR`s urvalsprogram lägger du enkelt in dina parametrar och får direkt ett svar på vilken kylare som rekommenderas.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Skräddarsydda utbildningar i arbetsmiljö......miljö och kvalitet för dig med egna ideer. Mainsys har verktygen att förverkliga dem.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- FRAMGÅNGSRIK SOM PROJEKTLEDARE.35 000 utbildade. Spjutspets som projektledare. Ett heltäckande utvecklingsprogram för framtidens projektledare. Läs mer om innehållet här:
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNy kursstart i januari på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- BÄTTRE PROGNOS KAN SÄNKA ELPRISET.Genom att förutse vattentillgången kan elkraftsproduktion styras så att stora prisökningar undviks.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Lär dig CAD!Anmäl dig till vårens CADkurser nu! Välj bland AutoCAD, Inventor, 3ds MAX, SolidWorks m fl.
- BiTA – utbildningar inom ITSM, ITIL, MOF och ISO 20000.BiTA erbjuder Sveriges bredaste kursutbud inom IT Service Management, ITIL, MOF och ISO/IEC 20000.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Utbildning för underhållstekniker.Av de 58 som klarat certifiering till underhållstekniker har 99% genomgått Idhammars utbildning.
- Annonsera »









Kommentarer
Senaste inlagd av Simon K 4 maj 2009 08:06 Sortera: Senaste överst
Transparens, dialog och delaktighet till folket!
Världen är inte svartvit och skepsis inför ny teknik och nya beteendemönster är sunt, men låt inte rädslan stoppa dig. Det är sånt vi gärna vill lära ut med vår workshop. Samt ha en intressant och aktiv dialog med alla deltagare. Besök gärna vår blogg för mera information: getinvolvedblog.wordpress.com
Svar till Vladimir Koller
Ja men tänk om man trycker på fel knapp och allting suddas då?
SvaraPolitiskt initiativ i USA - sociala medier/samarbetsverktyg för ökad demokrati
Sunlight Foundations uppgift är att föra ut och göra statliga och federala beslut gripbara för medborgarna - bl a genom att visualisera statistik.
sajt: http://sunlightfoundation.com/
mer på Fora.tv: http://fora.tv/2009/04/02/How_Sunlight_Foundation_Achieves_Government_Transparency
Riktigt jobb
Jobbar inom äldreomsorgen. Vi har ingen dator med oss när vi byter blöjor.
Svar till Jan
men ni har väl kaffekö?
Svara