Fordon
LKAB köper fyra nya bamselok
Världens starkaste lok Iore har en dragkraft på 1200 kN.
LKAB har beslutat att köpa ytterligare fyra malmlok av typen Iore för att öka kapaciteten på Malmbanan.
Idag rullar 13 sådana lok på Malmbanan. Men med en planerad ökning av malmtransporterna till 40 miljoner ton per år 2015 måste kapaciteten höjas.
Tågen består av ett dubbellok och 68 vagnar som lastar 100 ton per styck. Tågen fraktar alltså 6800 ton och är 750 meter långa.
Iore-loken brukar betecknas som världens starkaste. De har en effekt på10800 kW (15000 hästkrafter) och en dragkraft på 1200 kN (mer än senaste versionen av Boeings jumbo 747-8). Axeltrycket på de tolv drivaxlarna är 30 ton per styck. Genom energiåtermatning ger loken vid motorbromsning tillbaka 25 procent av den energi som förbrukas.
Loken ska levereras från Bombardiers fabriker i Tyskland under perioden maj 2013 till mars 2014.