ELBILAR

En första glimt av Polestar 7.

Volvo Cars fabrik i Slovakien ska bygga Polestar 7

Polestar 7 lanseras 2028 som första modell tillverkad utanför Asien.

Publicerad Senast uppdaterad

Elbilstillverkaren Polestar meddelar att nya SUV:n, Polestar 7, ska tillverkas vid Volvo Cars nya fabrik i Slovakien. Modellen blir därmed bolagets första att tillverkas i Europa.

”Polestar tar nästa steg i att diversifiera sin kontraktstillverkning genom att utöka den till Europa”, säger bolaget i ett pressmeddelande, och tillägger att detta kommer att stärka dess position på hemmamarknaden.

Polestar 7 är planerad att lanseras under 2028.

Polestar äger inga fabriker, utan tillverkningen sker hos Volvo Cars och Geelys anläggningar i USA och Kina.

”Vårt samarbete med Polestar kring utveckling och tillverkning av Polestar 7 understryker hur Volvo Cars och Polestar fortsätter att utnyttja synergier för att effektivt leverera enastående bilar byggda för våra olika kundsegment”, säger Volvo Cars vd Håkan Samuelsson.