De två parkerna, Vidar och Poseidon, bedöms kunna producera 10,5 TWh årligen, vilket motsvarar ungefär sex procent av dagens årliga svenska elproduktion.
Tillstånd saknas ännu
Projekten, som ska bestå av flytande vindkraftverk, är i ett tidigt stadium och har ännu inga färdiga tillstånd.
Nyligen beslutade Svenska Kraftnät att en av sex anslutningspunkter för havsbaserad vindkraft ska ligga just utanför den göteborgska kusten.
Äger 85 procent
Vattenfalls ägarandel uppgår efter köpet till 85 procent, enligt ett pressmeddelande från Vattenfall.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.