Populärteknik

Upp och ner för svenska superdatorer

2007 placerade sig en svenk superdator på femte plats i rankinglistan från Top500. Som mest har det funnits tio svenska datorer på listan över de 500 vassaste.
2007 placerade sig en svenk superdator på femte plats i rankinglistan från Top500. Som mest har det funnits tio svenska datorer på listan över de 500 vassaste.

Genom åren har svenska superdatorer åkt berg- och dalbana på rankinglistan. Just nu är bästa placering 32.

Publicerad

En gång i tiden hade Sverige en av världens vassaste superdatorer. Det var 2007 när FRA:s 3000 BL460c från Hewlett-Packard letade sig in på femteplatsen på rankinglistan som presenteras av Top500 två gånger varje år.

Det året fanns sex ytterligare svenska datorer med bland de 500 mest kraftfulla datorerna i världen.

I den senaste listan från november 2014 finns fem där den högst placerade är Beskow från Cray på KTH som har plats 32.

Sedan rankingen började publiceras 1993 har det alltid funnits minst en svensk representant på listan och som mest tio stycken. Det var 2007 och 2009 då den högst placerade fick plats 31.

Sämsta åren då det gäller antalet svenska datorer var 1993, 2005 och 2006 då bara en svensk dator var bland de 500 bästa.

Placeringsmässigt var 1993 det sämsta året då det fanns 384 superdatorer som hade mer kraft än den bästa svenska.

Den svenska dator som var femma 2007 klarade av 102 TFLOPS jämfört med vinnaren som presterade 478 TFLOPS, alltså 478 tusen miljarder flyttalsoperationer per sekund.

Då var alltså den mest kraftfulla datorn ungefär fem gånger snabbare än den bästa svenska.

Den dator som ligger etta på den senaste listan är kinesiska Tianhe-2 som har drygt tre miljoner processorkärnor och presterar 33 862 TFLOPS.

Det är 24 gånger snabbare än den svenska Beskow på 1 397 TFLOPS som är försedd med 53 000 kärnor och alltså ligger på plats 32.

Kina har vassaste superdatorn

 

Nu gällande lista över de mest kraftfulla datorerna från top500.org.