Premium
Studie: Nya arter ett växande hot mot Europas natur
Om 30 år kan upp till 2 500 nya främmande djur- och växtarter finnas i den europeiska floran och faunan, enligt en brittisk forskningsstudie. Klimatförändringar och förflyttningar med transporter är två anledningar till det växande hotet.
Forskare vid University College i London har i en studie analyserat den globala ökningen av antalet främmande djur- och växtarter mellan åren 1960-2005. Fortsätter utvecklingen på samma sätt under de kommande 30 åren beräknas 2 500 fler av dessa finnas i Europa år 2050 jämfört med år 2005 – vilket allvarligt kan hota inhemsk flora och fauna.
Torbjörn Ebenhard, fil. dr i ekologisk zoologi vid Centrum för biologisk mångfald vid Sveriges lantbruksuniversitet i Uppsala, är inte överraskad av resultatet i studien – och säger att utvecklingen kan förklaras av ett antal faktorer.