Digitalisering
Många väntar med 4g
Bara några få procent i Sverige planerar att skaffa 4g under året. Det framgår av en ny undersökning.
Sex procent av svenskar mellan 15 och 74 år vill skaffa ett 4g-abonnemang under det kommande året.
Det bedömer analysföretaget Mediavision efter intervju med 1625 slumpvis utvalda personer via webb och telefon.
Företaget uppskattar att färre än 10.000 personer hade skaffat ett 4g-abonnemang i mitten av 2011.
4g-nät med tekniken LTE fick världspremiär i slutet av december 2009 i Stockholm och Oslo när Telia gjorde sin lansering. Telia räknar med täckning i 200 orter i slutet av året.
Även Telenor och Tele2 har lanserat sina nät medan Tre siktar på lansering under hösten.
– Erfarenhet från fast bredband visar att när man kommer över 15 till 20 megabit/s så är hastighet inte så intressant längre, säger Erik Hörnfeldt, pressansvarig på Tre.
LTE ger vid optimala förhållanden datahastigheter upp till 80 megabit/s, vilket kan jämföras med 3g som i bästa fall ger hastigheter mellan 25 och 30 megabit/s.
LTE är dock helt ip-baserat och alltså optimerat för datatrafik, medan 3g är byggt för både röst- och datatrafik och har längre svarstider för ip-trafik än LTE.
"Äkta" 4g kommer egentligen först med Lte Advanced om några år, då topphastigheterna teoretiskt ska nå en gigabit/s.