Innovation
Bravida: ”Alla enheter vi levererar är uppkopplade”

Fyra frågor om säkerhetsteknik till Marie Agélii, marknadschef, och Lars Ericson, chef för produkter och system på Bravida Fire and Security.
– I dag är alla enheter i säkerhetssystemen vi levererar uppkopplade, vilket innebär att vi kan ge support, serva och uppdatera systemen på distans. Detta ger snabbare responstid, effektivare hantering och minsta möjliga miljöpåverkan, då vi slipper åka långa sträckor med våra servicebilar. Då kan vi tydligare mäta och följa upp anläggningar i realtid och i förebyggande syfte serva delar av anläggningar utifrån nyttjandegrad.
– Utvecklingen av krypteringsteknik till rimliga kostnader har gjort det möjligt för oss att kunna erbjuda säkra behörighetslösningar i våra systemlösningar.
– Vi erbjuder ett antal tjänster i molnet, som webbhotell till våra kunders servrar. Och vi utför administration och övervakning av våra kunders anläggningar från vårt kundcenter. Våra system och lösningar har öppna protokoll och kan enkelt kopplas samman och integreras i dag.
– Mer standardiserade gränssnitt mellan säkerhetstekniska enheter och system så att vi kan utnyttja sensorers metadata. I dag installeras ofta parallella system för de olika funktionerna i en byggnad vilket ökar kostnaderna både i investering och drift.