Populärteknik
Boeings rymdkapsel tillbaka på marken
En obemannad astronautkapsel tillhörande företaget Boeing har tagit mark i delstaten New Mexico i USA – efter ett misslyckat försök att nå fram till och docka med Internationella rymdstationen (ISS).
Landningen skedde klockan 13.58 svensk tid i ökenområdet White Sands, enligt Boeing.
På bilder från USA:s rymdmyndighet Nasa syns hur kapseln landade under ordnade former efter att ha saktat ner farten med hjälp av tre stora fallskärmar.
Kapseln sköts upp i fredags från Florida. Men ett fel i dess tidmätningssystem gjorde att den hamnade i fel omloppsbana och därmed inte kunde docka med ISS.
Både Boeing och Space X har kontrakt med Nasa om att inleda nya persontransporter till ISS. USA:s regering vill få fart på dem i egen regi igen, i stället för att vara beroende av ryska Sojuzraketer. De två företagen är nu inbegripna i en prestigekapplöpning för att hinna först.
Missödet kommer olägligt för Boeing, som hoppats på en pr-framgång efter krisen kring dess flygplansmodell 737 Max. Företaget har tvingats pausa produktionen av modellen efter två krascher.