ELBILAR
Officiell: Här är den första eldrivna Maybach-modellen

Glöm en ”vanlig” tvåmiljoners-merca – ska du satsa på lyx är det Maybach-versionen av EQS du ska satsa på. Nu har tillverkaren ryckt skynket av sitt ultimata flaggskepp.
När Mercedes lanserade sin EQS Suv beskrevs den som en riktig lyxglidare utan någon direkt konkurrent. ”Det bästa eller inget” är tillverkarens slogan, men det finns en skara köpare som anser att en ”vanlig” Merca till en kostnad av runt två miljoner inte är gott nog.
Men nu har tyska tillverkarens lyxdivision Maybach ett alternativ för dem som alltså är den första eldrivna modellen från dem.
Den nya modellen, med det nätta namnet: Mercedes-Maybach EQS 680 Suv, har premiär och det är extra allt – på allt.
– Maybach-kunder förväntar sig det extraordinära och vårt mål är att överträffa deras högt satta förväntningar. Det första helelektriska fordonet från Mercedes-Maybach kombinerar den bästa tekniken från Mercedes-Benz med extrakomforten och detaljer som bara finns hos Maybach, säger Ola Källenius, koncernchef för Mercedes-Benz Group, i ett uttalande.
Samma grund – men mer lyx
Så vad får man då om man slår till på en Maybach? Jo, grunden är densamma men här har man tagit och skruvat på alla detaljer man kommit åt. Det är större, smidda, fälgar, nya emblem och en upplyst stegplåt läng sidan.
Och man kan få bilen i klassisk tvåtonslack där kombinationerna är allt från svart/guld och silver/blå till olika kombinationer av brunt, grått och svart.
På insidan kommer sedan allt det som riktiga lyxlirare uppskattar. Självklart är den enorma skärmpanelen ”Hyperscreen” standard i bilen och Detaljer som att luftutblåsriktaren ska föreställa ”en scarf som rör sig i vinden i takt med hastigheten och körstilen”
I det här segmentet är det fortfarande läder som gäller, inte olika ”veganalternativ” som blivit allt vanligare i elbilar. Dock uppger Maybach att man för första gången har ”vegan-garvat” läder där skal från kaffeböner använts.
Passagerare i baksätet kan räkna med lyx. Det är skärmar, ventilerade och massageutrustade säten samt specifikt värmesystem för nacke och axlar. Vill man kan man även ta ”chaufför-paketet” vilket innebär att höger baksäte går att få som en loungestol och då får man även med vadmassage.
I grunden har Maybach-bilen än mer ljudisoleringen än den redan välisolerade EQS och när man sitter i stilla kontemplation i sitt lyxåk kan man istället för vägljud lyssna till välljud från ett Burmester-system.
Rejält med kraft
Tittar vi på drivlinan har bilen dubbla motorer, en per axel och ett effektuttag på 484 kW samt 950 Nm. Skulle det vara bråttom någonstans tar den enorma bilen sig upp från stillastående till 100 km/h på 4,4 sekunder och håller man plattan i mattan går det att komma upp i 210 km/h.
Räckvidden i bilen? Den är inte fastställd än, men upp till 60 mil uppger Mercedes att den ska klara. När det är dags att ladda går det att göra det med likström i 200 kW och upp till 22 kW med växelström och laddbox.
Vad kalaset kommer gå på återstår att se, men säkerligen mer än de runt 2,3 miljoner man kan kryssa upp en vanlig Mercedes EQS till.
LÄS MER OM ELBIL
-
Premium
Experten förklarar: Tio saker som gör EX30 till en Volvo
-
Premium
”Snabbast, billigast – och minst svenska Volvon hittills”
-
Nya Volvo EX30 presenterad – här är prislappen på minicrossovern
-
Tesla slog Porsche – är återigen ”kingen i ringen”
-
Motgång för norska laddboxen: Domstolen nobbar företaget – igen
-
Premium
”Nya Xpeng inte förberedd för den senaste batteritekniken”
-
Nu kommer 7-sitsiga retroosande el-folkabussen
-
Utmanarens ”folkelbil” kostar nu 150 000 kr mindre än VW ID3
-
Premium
Klockan tickar – och fler länder säljstoppar populära laddboxen
-
Premium
Svenska bolaget vill övervaka trötta bilförare – via sätet