På Mars finns det stora tunnlar som bildats av framforsande lava. Det är i dessa Magnus Ivarsson, forskare vid Naturhistoriska riksmuseet, tror att mänskligheten skulle klara sig bäst om vi någon gång intar vår grannplanet.
Magnus Ivarsson är geolog och astrobiolog och har skrivit boken Exit jorden som avhandlar hur mänskligheten skulle kunna sprida sig ut i rymden och kolonisera Mars. I det senaste avsnittet av Intergalaktiskt berättar han för Bill Burrau och Viktor Krylmark om den röda planeten.
Magnus Ivarsson forskar inom geobiologi och astrobiologi vid Naturhistoriska riksmuseet.Sofia Runarsdotter/Natur & Kultur
Exit jorden.Nils Olsson/Natur & Kultur
Som för många andra började Magnus Ivarssons rymdintresse med sci-fi, och det är också därför läsarna får följa med de första kolonisatörerna på en fiktiv resa till Mars samtidigt som de lär sig de senaste forskningsrönen.
Prenumererar och lyssnar på Intergalaktiskt gör du genom att följa länkarna nedan till den podcastplattform du föredrar.