Karriär
De vill rekrytera 50 personer
Lennart Carlsson Foto: Bosse Alenius
Främst ingenjörer med teknisk inriktning. Strålsäkerhetsmyndigheten ska nyanställa under 2013.
Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM) planerar att nyanställa cirka 50 medarbetare under 2013. En del ska ersätta personal som går i pension, men cirka 30 personer intar helt nya tjänster.
Enligt Lennart Carlsson, avdelningschef för kärnkraftsäkerhet på SSM finns det flera anledningar till nyanställningarna.
– För det första ska vi stärka vår tillsyn av kärnkraftverken. För det andra håller vi på med ta fram nya föreskrifter som ska gälla också för nya reaktorer. Vattenfall lämnade ju in en ansökan om att få bygga en till två nya reaktorer och nu ska vi tillståndspröva deras kommande förslag. Uppemot 15 personer ska arbeta med att undersöka Vattenfalls ansökan, säger han.
Samtidigt finns det signaler från till exempel EU och IAEA om att det, på ett internationellt plan, blir allt färre reaktorer framöver. Spelar det någon roll för er?
– Vi har mycket internationella kontakter. Min uppfattning är att vi har ett behov av att stärka dessa kontakter framöver. Det finns ju också länder som bygger nya reaktorer, till exempel Finland.
Vad söker ni för medarbetare?
– Mestadels ingenjörer med tekniska inriktningar, till exempel teknisk fysik. De vi söker ska till exempel granska konstruktionslösningar och nya former av kontrollsystem.
Strålsäkerhetsmyndigheten
Idag arbetar cirka 300 personer här.
Lyder under regeringen och tillhör Miljödepartementets ansvarsområde.
Riksdagen och regeringen beslutar om myndighetens uppdrag och budget, men beslutar självständigt i enskilda ärenden.
Har en budget på omkring 400 miljoner kronor per år. Verksamheten finansieras till största delen med avgifter och i övrigt med skattemedel.
Källa: SSM.