Karriär
"90-talister annorlunda"
90-talister tror på nätverkande och entreprenörskap. Liksom på andlighet. Det säger Peter Majanen, framtidsanalytiker och vd på Quattroporte.
- Framtida företag måste jobba med sina varumärken. När 90-talister söker jobb vill de se ett företag med en vision. Det handlar inte om att företaget ska gå bra ekonomiskt, säger Peter Majanen.
I flera år har han undersökt hur 90-talister ser på sina liv, och på sin karriär. Bland annat har han jämfört svenska ungdomar med indiska.
- Det finns en föreställning om att svenska 90-talister är slöa, vilket på sätt och vis bekräftas i undersökningen. Indiska ungdomar vill utveckla sin talang maximalt och sedan jobba stenhårt. Svenska ungdomar poängterar att jobbet inte är allt, säger han.
Gemensamt är synen på kunskap som något alla kan skaffa och därmed övervärderat som egenskap. Det som räknas är talang.
- Fast svenska 90-talister vill utveckla sina talanger i nätverk, säger han.
Nämn tre saker som kännetecknar 90-talister.
- Viljan till nätverkande, entreprenörsandan och det andliga intresset.
Finns det skillnader jämfört med tidigare generationer?
- 80-talisterna är en traditionell generation då de köpt analysen att det finns orättvisor som ska bekämpas. 90-talisterna tror på den inneboende talangen. Den gör att man klarar sig.
Historier från världens hörn
Undersökningen som Quattroporte genomfört heter ”Vad älskar 17 åringar? - berättelser av 90-talisterna om framtiden”. 1 200 90-talister i Mumbai, Stockholm, Pune, Delhi, Göteborg, Bangalore, Malmö, Calcutta och Indore har fått.