Industri

Ung på nytt med stamceller

Strukturen och funktionen hos brässen förändras med åren. Forskarna har visat att den går att återställa - i alla fall hos möss.Foto: MRC Centre for Regenerative Medicine, Edinburgh Foto: MRC Centre for Regenerative Medicine, Edinburgh
Strukturen och funktionen hos brässen förändras med åren. Forskarna har visat att den går att återställa - i alla fall hos möss.Foto: MRC Centre for Regenerative Medicine, Edinburgh Foto: MRC Centre for Regenerative Medicine, Edinburgh

För första gången har forskare har lyckats föryngra ett levande organ. Bakom genombrottet ligger brittiska stamcellsforskare.

Publicerad

Brässen, eller thymus, är en viktig del av immunsystemet. Hos människan sitter körteln högt upp i bröstkorgen. Här bildas de viktiga försvarsceller som heter T-celler (T står för thymus).

Brässen krymper och funktionen försämras med åren. Det är anledningen till att äldre personer ofta är mer mottagliga för infektioner som influensa.

Nu rapporterar forskaren Clare Blackburn och hennes kolleger vid universitetet i Edinburgh att de lyckats få brässen hos en mycket gammal mus att bli som ung på nytt. Föryngringen skedde genom att forskarna ökade nivåerna av ett protein som slår av och på gener (FOXN1). Resultatet blev att stamcellsliknande celler byggde upp organet på nytt. Körteln fördubblades i storlek och produktionen av T-celler tog fart igen.

- Våra resultat tyder på att samma metod kan förbättra thymus funktion hos människor och förbättra immunförsvaret hos äldre eller personer där immunförsvaret är nedsatt, säger Clare Blackburn i universitets pressmeddelande.

Men innan metoden testas på människor krävs ytterligare studier, poängterar hon.

Forskarnas deltar i EU-projektet ThymiStem. Målet är stamcellsterapier som kan förstärka immunförvaret.

Forskarna resultat publiceras i det senaste numret av den vetenskapliga tidskriften Development. Artikeln hittar du här.