Fordon

Volvo PV visar formen i Genève

Peter Mertens, Volvo Personvagnars forsknings- och utvecklingschef, på bilsalongen i Genève framför konceptbilen, Volvo Concept Estate. Foto: Karin Olander/TT
Ihop med de två andra konceptbilarna som presenterats sedan i höstas visar Volvo Concept Estate tankarna inför framtidens Volvobilar. Foto: Karin Olander/TT
Interiört är den stora nyheten att Volvo kör på en stor pekskärm i stället för många knappar och reglage. Foto: Karin Olander/TT

Genève (TT). Volvo Personvagnar skulle behöva en nyhet som fick bilköparna i USA att vakna. Men på bilsalongen i Genève blir det mest en försmak av vad som komma skall.

Publicerad

I Volvos monter på Genèvemässan, som öppnar för pressen i dag, finns en kombi med namnet Volvo Concept Estate. Det är sista bilen ut i en trojka av konceptbilar som visar formspråket inför framtiden. Volvos stora bilnyhet - efterföljaren till den tolv år gamla XC 90 - låter vänta på sig.

Den visas först i höst och det dröjer till slutet av januari nästa år innan produktionen sätter igång. Någon hjälp att få igång den tröga USA-marknaden i år ger den inte. Försäljningsraset i USA är ett orosmoln för Volvoledningen. I fjol tappade man tio procent jämfört med 2012. Hittills i år har Volvo rasat 20 procent jämfört med samma tid förra året.

Den dåliga försäljningen i USA vägs visserligen upp av ökningar i Kina och Sverige, men Volvo behöver få tillbaka de amerikanska kunderna.

Bland de tekniska nyheter som kommer i den nya XC|90 finns ett samarbete med Apple som presenteras på bilmässan. Det handlar om att telefonen integreras med bilens pekskärm i ett system som kallas Carplay. Volvo, Ferrari och Mercedes är först ut att demonstrera systemet som bara fungerar med Iphone 5. Enligt Apple kommer det sedan hos ett flertal andra biltillverkare.

När Volvos vd Håkan Samuelsson i dag mötte pressen på bilsalongen i Genève berättade han att förra årets besparingar på runt 1,5 miljard kronor gjorde att Volvo vände till vinst. Bemanningen drogs ner med runt tusen personer.

– Vi är tillbaka i lönsamhet sett till helåret i fjol och det ska vi fortsätta vara även i år, säger han.

Han vill inte precisera några siffror utan hänvisar till den 21 mars när alla resultat presenteras. Men han är tydlig med att sparivern fortsätter.

– En sund sparsamhet ska ingå i företagskulturen. Kan vi göra det billigare ska vi göra det, säger han.

Det behöver å andra sidan inte betyda färre i personalen. Håkan Samuelsson tror snarare på att Volvo kan ta tillbaka vissa tjänster och sköta dem själva i stället för så kallad outsourcing där man lejer ut jobben.

– Jag tror att det har gått till överdrift med outsourcing, säger han.

Volvo fortsätter att investera i utvecklingen av den helt egna plattformen SPA, där XC 90 blir första bilen ut. Dessutom läggs stora pengar ner på fabriksinvesteringar i både Europa och Kina.

I november startade produktionen i kinesiska Chengdu och i motorfabriken i Zhang Jiakou. I slutet av året ska fabriken i nordkinesiska Daqing dra igång. Samuelsson avslöjar inte vilken modell man ska bygga där, men han berättar att planerna att exportera Kinabyggda bilar till exempelvis USA förs allt livligare.

– Det är en möjlighet vi absolut tittar på, säger han.

Håkan Samuelsson öppnar också för att viss forskning och utveckling bara sker i Kina.

– Fast den huvudsakliga utvecklingen ska vara kvar i Göteborg, säger han.

Samuelssons förhoppning är att Volvo ska få snurr på försäljningen i USA i år med nylanserade V 60. I Kina är målet att i alla fall öka som resten av marknaden, det vill säga runt 20 procent.

För hela året tror han på en uppgång på fem procent för Volvo som i fjol sålde strax under 430 000 bilar.