Fordon

Saab Powertrain optimistiska

- Det behöver inte bli några problem för oss om orderboken för Saab försvinner. Vi har så många andra kunder, säger Kjell ac Bergström.

Publicerad

Han är chef för Saab Powertrain med 300 ingenjörer och berättar att runt 45 procent av företagets orderbok gäller Saab, resten är avtal med GM i Tyskland, Korea och USA samt BAIC.

Saab Powertrain har i flera år varit centrum för utveckling av växellådor, reglerteknik och turboteknik inom GM.

Powertrain ska också hjälpa kinesiska BAIC att anpassa gamla Saab 9-5 och nuvarande Saab 9-3 för tillverkning och försäljning i Kina.

- Vi ska tillhandahålla motsvarande 50 heltidstjänster. Men det kan bli mer, något som vi nu diskuterar med BAIC, säger Kjell ac Bergström.

- Vi räknar med att klara förändringen genom en normal avgång och genom att konsulterna får stryk.

l Det finns diskussioner om att bilda ett Saab Engineering. Skulle det företaget ingå i Powertrain eller verka separat?

- Ett scenario är att vi utvidgar Powertrains ansvarsområde till att omfatta hela bilar. Eller så tycker man att det är så olika områden att det bildas två bolag.