Fordon

Publik premiärtur för Fiskers laddhybrid

Fisker Karma under helgen premiärkörning Foto: Fisker Automotive

Ett varv runt en racerbana i Kalifornien körde den omtalade laddhybriden Fisker Karma för första gången inför publik i helgen.

Publicerad

Bildesignern Henrik Fisker lanserade planerna på en lyxig och snabb laddhybrid för ett och ett halvt år sedan. I helgen körde bilen inför en publik i samband med ett bilhistoriskt möte på racerbanan Mazda Raceway Laguna Seca i Kalifornien.

Planerat var att bilen skulle få köra två varv, men schemat för dagen blev så pressat att arrangörerna beslöt att Fisker bara fick ta ett varv runt banan.

Under demonstrationsturen körde laddhybriden enbart på el i som mest 160 km/h. Bilen ska som mest komma upp i 200 km/h.

Fisker Karma är en fyradörrars lyxbil som drivs med elmotorer på sammanlagt över 400 hästkrafter. De första 80 kilometerna klarar sig bilen med enbart eldrift. Energin lagras i litium-jonbatterier med kapaciteten 22 kWh. Batteriet kan laddas via eluttag.

Vid längre resor startar en fyrcylindrig turbomatad förbränningsmotor som driver en generator för att försörja drivsystemet med el. Kombinationen ska enligt Fisker ge en genomsnittlig bränsleförbrukning på 2,4 liter/100 km.

Bilen som körde i helgen är en av 12 handbyggda prototyper. I maj nästa år ska försäljningen av de serietillverkade bilarna komma igång. Priset ligger på drygt en halv miljon kronor i USA.