Fordon

Nevs har fyra elbilsprototyper

(Uppdaterad) ALMEDALEN Nevs har det kämpigt kortsiktigt. Långsiktigt fortsätter utvecklingen av elbilen, berättar kommunikationschefen Mikael Östlund.

Publicerad

Hur långt har ni kommit med er elbil?

- Kaross och chassi är klart. Bilen är höjd några centimeter för att få plats med batterierna, säger Mikael Östlund efter ett seminarie om laddinfrastruktur i Almedalen.

- Vi har fyra prototyper som rullar runt. De bygger på 9-3-modellen och har en räckvidd på 20 mil per laddning.

Vad är det för batterier som ni använder?

- Det är Japan-utvecklade batterier med bra energitäthet. Vi har litium-jon-batterier nu, men tittar även på nickel-batterier. Vi låser inte oss vid något nu.

Vad mer funderar ni på att göra innan bilen är klar för serieproduktion?

- Vi byter kanske elmotor. Och så ska vi se vad vi ska göra med inredningen för att tilltala köparna.

Hur mycket av komponenterna i fossilbilen är desamma i elbilen?

- Det är ungefär 80 procent. Situationen med underleverantörerna påverkas såklart av vårt ekonomiska läge. Och det måste vi lösa innan allt kan bli klart.

Den här bilen bygger på den gamla 9-3:an. Håller ni på och utvecklar Phoenix-plattformen också?

- Ja det gör vi, men för att det ska kunna bli färdigt så måste vi ha in mer kapital utifrån. Vi är för små för att utveckla den själva och vi har långt gångna samtal med två stora asiatiska fordonstillverkare. De samtalen började innan stängningen av fabriken, men skyndades på av det.