Energi
Ja till jättelik kolhamn i Barriärrevet
Kolhamnen Abbot-Point och dess utbyggnadsplaner. Foto: GVK-Hancock
Bygget av en jättelik kolhamn i Stora Barriärrevet fick klartecken idag, trots protester.
Marinbiologer har sagt nej till en ansökan om att få bygga ut hamnen Abbot-Point vid Stora Barriärrevet i Queensland i Australien. Men idag gav myndigheterna sin tillåtelse till att projektet får bli av.
I planerna ingår att muddra tre miljoner ton slam från havsbotten för att göra det möjligt för stora fartyg att lasta i hamnen. Slammet ska dumpas på andra områden i Barriärrevet, och mot detta har miljöaktivister och forskare, men även turistnäringen, protesterat.
Stora Barriärrevet är Australiens största turistattraktion, och betrakta av Unesco som ett av världens kulturarv.
Men det australisk-indiska konsortiet GVK-Hancock fick på fredagen klartecken att sätta igång med bygget. en av motiveringarna till beslutet är att just denna del av Barriärrevet inte är naturskyddad, och att inga koraller finns i området där slammet ska dumpas.
När hamnen är fullt utbyggd ska 120 miljoner ton kol kunna skeppas därifrån.