Populärteknik

Sony bekräftar utveckling av Playstation 5

Det har länge ryktats om en kommande Playstation 5 men Sony har valt att inte kommentera något, förrän nu.

Publicerad

I en intervju med Sony-chefen Kenchihiro Yoshida i Financial Times bekräftar han att det japanska företaget arbetar med att utveckla en ny spelkonsol, skriver den svenska speltidningen Gamereactor.

Enligt Sony-chefen är det i nuläget nödvändigt att fortsätta utveckla fysiska spelkonsoler, även om många har spått om att tiden för fysiska spelkonsoler går mot sitt slut.

Sony har tidigare twittrat om att nästa spelkonsol, tidigast kan lanseras under 2021. Det är en något längre tid än vanligt mellan utgivningen av spelkonsoler och orsaken ska vara att ett nytt sorts fokus läggs på digitala tjänster som Playstation Plus.

Yoshida bekräftade dock inte om konsolen kommer att heta Playstation 5. Detta skulle dock inte direkt överraska någon, om det nu skulle visa sig att den kommande konsolen får det namnet.