Startup
Bygger framtidens 3d-fabrik för kontoret
Med Wematters nya 3d-skrivare kan fabriken flytta in på kontoret. För mindre serier vill företaget vara ett alternativ till formsprutning.
I skrivaren sitter en laser som smälter ett plastpulver och bygger upp den färdiga produkten från cad-ritningen, lager för lager. Tack vare ett patentsökt system för att samla in och återanvända överflödigt pulver behöver den inte stå i ett särskilt rum.
– Du kan ställa 3d-skrivaren i produktionen eller på kontoret, vilket är unikt, säger grundaren och vd:n Robert Kniola.
Till skillnad från många andra plastskrivare, som till exempel använder ABS-plast, skriver Wematter ut i glasfiberarmerad polyamid. Det gör att de utskrivna delarna får högre hållfasthet.
Företaget vänder sig i första hand till små och medelstora tillverkande företag som vill skriva ut prototyper för funktionstester, men 3d-skrivaren kan också användas för produkter i mindre volymer.
– För serier på upp till 5 000 vill vi bli ett alternativ till formsprutning, säger Robert Kniola.
Kunderna kan välja om de vill skriva ut enstaka produkter hos Wematter eller ha en skrivare på plats.
– Vi är på väg att flytta ut vår första skrivare till kund, säger Robert Kniola.