Karriär

Ledarna: Kvotering är viktigt

Annika Elias

Chefsorganisationen Ledarna tänker driva frågan om könskvotering till börsbolagens styrelser.

Publicerad

– För att bryta normer behöver vi förebilder och därför är kvotering viktigt. Vi har inte råd att välja bort halva befolkningen. Jag är stolt över att vi tagit ett så modigt beslut, säger Annika Elias, nyomvald ordförande för chefsorganisationen Ledarna, i ett pressmeddelande.

Chefens villkor och att trygga chefsförsörjningen är annars de viktigaste frågorna för Ledarna.

Ledarna avslutade i fredags sin kongress i Stockholm. Organisationen vill få arbetsgivarna att rekrytera mer jämställt, med mångfald för ögonen. Den sneda könsfördelningen i börsbolagsstyrelserna är en symbolfråga och Ledarna har kommit fram till att könskvotering är oundviklig.

För att sopa rent framför egen dörr antog man nya stadgar, som innebär att en tredjedel av ledamöterna ska representera det ena könet. Den nya styrelsen är 8–4 till männen.