Karriär
Ingenjörerna: Så väljer vi arbetsgivare
Ingenjörskarriär gav sig in i minglet för att höra efter med ingenjörerna själva: Hur ska arbetsgivare locka till sig talanger? Och vilka krav tror de själva ställs på framtidens arbetsmarknad?
– Jag lockas av arbetsgivare som ger mig chansen att utvecklas. Det är viktigare än en hög lön, säger Qiu Chi Jian, ingenjörsstudent inom biokemi och datavetenskap.
Magnus Åkerström, yrkeshygieniker och civilingenjör i kemiteknik, tycker även han utveckling och flexibilitet smäller högt:
– En bra arbetsgivare måste ha tydliga och flexibla chefer. De ska inte vara rädda för att delegera och lämna ifrån sig uppgifter.
Se bildspel här ovan med ingenjörer som svarar på en bred flora frågor, mitt i minglet på Ingenjörskarriärs lanseringsevent i Göteborg.