Karriär
Bensinsnål bil med luft
Halvera bensinförbrukningen – med vanlig luft.
Så kan nya lufthybridbilen bli bensinsnål enligt ny rapport från Lunds Tekniska Högskola.
Redan på 90-talet kom motorjätten Ford på idén med lufthybrider. Men det amerikanska bilföretaget valde att inte gå vidare med forskningen eftersom det då saknades nödvändig teknologi.
Idén bygger på att varje gång en inbromsning av bilen sker uppstår energi. Den här energin kan sparas i form av tryckluft för senare användning och på så sätt ge motorn en extra skjuts vid start, vilket leder till en bensinsnålare bil.
Enligt forskningsresultat från Lunds Tekniska Högskola kan stadsbussar i storstäder minska bensinförbrukningen med 60 procent.
– Tekniken är fullt realistisk. Nyligen blev jag kontaktad av fordonstillverkare i Indien som ville köra igång med lufthybrider, säger Per Tunestål, forskare i förbränningsmotorer vid Lunds Tekniska Högskola.
Lufthybrider finns i dagsläget inte i produktion. Närmast hoppas högskolan på att få omsätta sina forskningsresultat från en encylindrig till en hel, flercylindrig motor för att kunna ta koncpetet ett steg närmare ett riktigt fordon.