Hållbar industri
Piteå lyfter av gruvindustrin
Vd Pär Fahlman till höger tillsammans med Jan Jonsson på Näringsfastigheter som ägde lokalerna. Foto: Maria Fäldt
Med nya, dubbelt så stora, lokaler ska Nybergs Mekaniska Verkstad i Piteå växa.– Vi gasar för fullt och håller på att anställa, säger vd Pär Fahlman.
Nybergs Mekaniska Verkstad har funnits i Kiruna sedan 1947 och har expanderat till fler norrländska orter. För två och ett halvt år sedan köptes Vattenfall Services Nordic som blev Nybergs Mekaniska Verkstad i Piteå.
Sedan dess har företaget växt – och ska fortsätta växa.
– Det är gruvindustrin och alla arbeten vid Malmfälten som spiller över i koncernen och ger bra beläggning, säger Pär Fahlman.
I Piteå omsätter bolaget 50 miljoner kronor. Om några år ska siffrorna upp till 60–70 miljoner kronor. För att klara det har företaget flyttat till nya lokaler på 4 000 kvadratmeter, tvärs över gatan från de gamla. Där ska stora maskiner rymmas, för att klara leveranserna till tung industri.
Koncernen lyfts av gruvindustrin men i Piteå jobbar de mycket åt pappersindustrin och stålverk.
Någon lågkonjunktur har Pär Fahlman inte upplevt. Tvärtom. Orderböckerna är välfyllda och framtiden ser ljus ut. 15–20 personer ska nyanställas de närmaste åren för att klara expansionen.