Fordon

Toyota återkallar 437 000 hybridbilar

Akio Toyoda-
Akio Toyoda-

Toyota meddelar nu officiellt att man återkallar omkring 437 000 Prius, Lexus och Scion over hela världen för att rätta till problemet med krånglande bromsar.

Publicerad

- Jag ber om ursäkt för allt besvär och all oro som många av våra kunder haft över kvaliteten och säkerheten i sina Toyotabilar, sade företagets högsta chef Akio Toyoda på en presskonferens i Tokyo på tisdagsmorgonen.

Akio Toyoda är sonson till Toyotas grundare och han har den senaste tiden fått mycket kritik för att han inte trätt fram och bett om ursäkt för alla de fabrikationsfel som den senaste tiden uppdagats för Toyotabilarna.

Totalt handlar det nu om närmare 7 miljoner bilar som berörs av fel med krånglande gaspedaler och bromsar.

Bromsproblemet i den senaste årsmodellen av hybridbilarna Prius, Lexus HS 250h och amerikanska Scion beror enligt Toyota på ett felaktig programvara i bilens datorsystem.