Fordon
Hyundai och Kia ska börja sälja bilar med inbyggda solpaneler
Redan nästa år hoppas sydkoreanerna börja sälja laddhybrider med solceller på taket som tillval.
Hyundaigruppen ska börja utrusta bilar i hela Kia och Hyundais modellkatalog med solpaneler. Ambitionen är att börja sälja bilar med solceller på taket eller motorhuven redan nästa år, rapporterar Cnet.
De sydkoreanska biltillverkarna ska bygga tre olika typer av solcellslösningar. En variant för helt fossildrivna bilar, en för laddhybrider och en tredje för rena elbilar.
”I framtiden kommer vi att ha flera olika tekniker för att generera elektricitet i bilarna, däribland solceller. Det kommer att bli en utveckling från att passivt konsumera energi till lösningar för att aktivt genererar energi. Det är ett paradigmskifte där bilägaren går från en energikonsument till en energiproducent”, säger Jeong-Gil Park som leder Hyundaigruppens utvecklingsavdelning i ett pressmeddelande.
Först ut blir solpaneler på bilar med hybriddrivlina som ska lanseras som ett tillval under 2019. Hyundai och Kia uppskattar att solceller på taket kan tillföra mellan 30 och 60 procent av batteriets totala energilagringskapacitet under ett dygn. En siffra som förstås är väldigt beroende av vädret och årstiden.
Hyundaigruppen uppger inte vilken effekt solcellerna faktiskt kommer att ge. Men om man till exempel tittar på de senaste årsmodellerna av laddhybriderna Hyundai Ioniq och Kia Niro levereras de med batteripaket på 8,9 kWh, då skulle det innebära att solpanelerna kan ge ett tillskott på mellan 2,7 och 5,3 kWh per dygn.
Därefter kommer sydkoreanerna att lansera solpaneler för bilar med ren bensindrift. Även dessa kommer att placeras på bilens tak och kommer att vara hyfsat transparenta och fungera som ett slags takfönster. Enligt Kia och Hyundai ska den här andra generationen av solpaneler minska utsläppen från fossildrivna bilar genom att ladda 12-voltsbatteriet och därigenom avlasta generatorn.
Sist ut blir solpaneler på rena elbilar. De kommer att monteras både på taket och motorhuven och tanken är förstås att ge ökad räckvidd och att ge en möjlighet att ladda bilen utan att vara beroende av elnätet. Hyundaigruppen ger inga besked om när den lösningen kan vara på marknaden.
Hyundai och Kia är inte ensamma om att fundera över solceller på bilarna. Laddhybridversionen av Toyota Prius säljs på vissa marknader med solpaneler som ska ge upp till 10 procents längre räckvidd på el, och den något lyxigare Fisker Karma har ett soltak som laddas 12-voltsbatteriet. Den tyska uppstickaren Sono Motors planerar också att lansera en elbil helt täckt i solpaneler under 2019.