Fordon

Elon Musk tar kontroll över Tesla Model 3-tillverkningen

”Elon hittades utslagen, lutad mot en Tesla Model 3 och omgiven av ”Teslaquilla-flaskor”, spår av torkade tårar syntes fortfarande på hans kinder”, skriver Tesla. Bilden publicerades i anslutning till ett aprilskämt om att bolaget gått i konkurs. Foto: Tesla
”Elon hittades utslagen, lutad mot en Tesla Model 3 och omgiven av ”Teslaquilla-flaskor”, spår av torkade tårar syntes fortfarande på hans kinder”, skriver Tesla. Bilden publicerades i anslutning till ett aprilskämt om att bolaget gått i konkurs. Foto: Tesla

”Nu sover jag på fabriken igen”, uppger Teslas vd. Efter allt strul med tillverkningen av Model 3 väljer Elon Musk att själv ta ansvar över produktionen.

Publicerad

Elon Musk går in som ny chef för avdelningen på Tesla som ansvarar för tillverkningen av Model 3. Tesla-vd:ns nya jobb rapporterades först av nättidningen The Information, och bekräftades igår kväll av Elon Musk själv.

Tesla har haft återkommande problem med att få igång massproduktionen av sin ”folkbil”. Målet var att producera 20 000 bilar i månaden i december, de senaste uppgifterna gör gällande att bolaget inte ens är halvvägs dit.

I ett internt mejl som sajten Jalopnik tagit del av skriver Elon Musk att produktionstakten för närvarande ligger på runt 2 000 exemplar i veckan.

Elon Musk själv var upprörd över uppgifterna om att han petat chefsingenjören Doug Field från posten som produktionsansvarig. I sina utläggningar på Twitter skriver Tesla-chefen att det inte handlar om att ta ifrån något ett ansvar, utan att de ska kunna fokusera på sina respektive områden.

”Mitt jobb som vd är att fokusera på det mest kritiska, just nu är det produktionen av Model 3. Doug, som jag anser är en av världens mest talangfulla ingenjörsledare, fokuserar på fordonstekniken”, skriver Elon Musk.

”För runt ett år sedan bad jag Doug att överse både ingenjörerna och produktionen. Han höll med om att Tesla behövde få bättre samspel mellan ingenjörer och produktion, så att vi inte designar bilar som är galet svåra att bygga. Men just nu är det bättre att söndra och erövra”.

Elon Musk avrundar sin Twitter-harang med att konstatera att hans arbetsbörda har ökat rejält på sistone.

”Så nu sover jag på fabriken igen. Bilindustrin är ett helvete”, skriver han.

Beskedet kommer för övrigt några dagar efter att Elon Musk hjälpt till att sänka Teslas aktiekurs markant med ett aprilskämt om att Tesla gått i konkurs. Det är inte lätt att vara båda superentreprenör och skojfrisk twittrare.