Samhälle

SD kritiskt mot valet av luftvärnssystem

En version av luftvärnssystemet Patriot i Hokkaido, Japan. Foto: Yomiuri Shimbun via AP / TT
En version av luftvärnssystemet Patriot i Hokkaido, Japan. Foto: Yomiuri Shimbun via AP / TT

SD riktar kritik mot valet av det amerikanska luftvärnssystemet Patriot.

Publicerad

Partiet hävdar att konkurrenten Samp/T är bättre och skulle gynna svensk försvarsindustri.

Sverigedemokraten Roger Richtoff, ledamot i försvarsutskottet, tycker att regeringens och Alliansens val av Patriot är ”fullständigt obegripligt”.

– Detta är ett system som inte har någon utvecklingspotential. Det har nått sin topp, säger han

Fransk-italienska Samp/T är modernare och skulle, enligt SD, kunna användas med svensk radar om Samp/T-systemet utrustas med Aster 30 robotar.

Läs SD:s debattartikel i Ny Teknik här:

Richtoff anser att regeringen och Alliansen säger nej till att satsa på svensk försvarsindustri när man väljer Patriot.

Han uppger också att Patriot inte kan monteras på stridsfartyg.

– Skjuter man av en Patriotrobot så blir det hål i botten, säger Richtoff.

Försvarsmakten vill dock ha Patriot och Richtoff medger att det finns en del hemligstämplade tekniska fördelar med det amerikanska luftvärnssystemet. En annan fördel är att Patriot kan levereras snabbare.

Regeringen ska nu begära en offert från den amerikanska staten och räknar med, om affären blir av, att luftvärnssystemet kan börja levereras innan 2020.

Richtoff pekar på att Samp/T kräver mindre bemanning och hävdar att systemet blir billigare om man använder svensk radar.