Populärteknik

Farligt usb-hack publicerat

Koden till hacket som via usb tar kontrollen över en dator har nu släppts fri av två forskare. Foto: Adam Caudill & Colourbox
Koden till hacket som via usb tar kontrollen över en dator har nu släppts fri av två forskare. Foto: Adam Caudill & Colourbox

Forskare har släppt koden fri till ett usb-hack som kan ta kontrollen över en dator.

Publicerad

I somras demonstrerade säkerhetsexperten Karsten Nohl en allvarlig sårbarhet i usb. Via exempelvis ett usb-minne är det möjligt att mata in instruktioner, installera program och tjuvlyssna på internettrafik utan att datorns användare märker det.

Attacken kan inte heller upptäckas av något allmänt tillgängligt säkerhetsprogram.

Men Karsten Nohl höll koden hemlig då han inte kände till något skydd mot attacken.

Men nu har de två säkerhetsforskarna Adam Caudill och Brandon Wilson släppt koden fri och publicerat den på webben i form av programvaran BadUSB, skriver Wired.

I en video visar de hur det kan användas för att attackera en dator via usb på olika sätt.

Syftet med att publicera koden är att nu tvinga tillverkare av usb-utrustning att lösa problemet eller lämna hundratals miljoner användare sårbara, skriver Wired.