Karriär

Unga ingenjörer gillar facket

Raset i fackanslutningen i Sverige är historiskt. Men på Sveriges Ingenjörer ligger andelen kvar på i stort sett samma nivåer. Och antalet medlemmar växer.

Publicerad

– Vi har haft en nettoökning i medlemskåren de senaste åren, säger Jenny Rundbladh, som är chef för enheten för förmåner och marknadsutveckling på Sveriges Ingenjörer.

Det hänger förstås ihop med att det utexamineras allt fler ingenjörer som kan värvas till förbundet.

Men mot den allmänna trenden med sjunkande facklig anslutning har Sveriges Ingenjörer fortfarande i stort sett samma marknadsandel.

– Trenden när det gäller en allmänt sjunkande organisationsgrad kan vi nog se även bland ingenjörer. Däremot ser vi inte något dramatiskt tapp i vår egen marknadsandel, den har sjunkit en aning, men rörligheten är väldigt, väldigt liten, säger Jenny Rundbladh.

Trendbrott
Vid lågkonjunktur brukar fackanslutningen stiga, men så har inte skett vid den här krisen.

Generellt sett har anslutningen i Sverige minskat med sex procentenheter på två år. Ett historiskt tapp, enligt Anders Kjellberg, arbetslivsforskare och docent vid Lunds universitet, som föreläste på ett seminarium som AFA Försäkring hade arrangerat.

Som en jämförelse nämnde han att anslutningen var 85 procent vid den förra ekonomiska krisen på 1990-talet mot 71 procent förra året.

Förändringarna i a-kassesystemet och höjda avgifter är främsta skälet, säger han i tidningen Arbetsliv.

På arbetsgivarsidan har man däremot plussiffror i anslutningen till förbunden.