Fordon

Volvos bussar i full rulle mot USA-marknad

Bussverksamheten har blivit ett ljus i mörkret hos Volvo. Medan lastbilsförsäljningen tvärstannade i slutet av 2008 rullar bussarna på. Volvo satsar nu på Nordamerika.

Publicerad

Från att ha varit Volvos sorgebarn har bussarna på ett kvartal förvandlats till företagets stabilaste enhet.

Medan varslen har duggat tätt på de andra Volvobolagen har Volvo Bussar inte sagt upp någon av sina knappt 8 000 anställda under finanskris och lågkonjunktur.

När man fick en order på 235 bussar till Australien strax före jul var det ett ljus i mörkret i Göteborg.

Nu meddelar bolaget att man ska gå på offensiven och börja sälja Mexikotillverkade Volvobussar i USA och Kanada.

I sommar startar Volvo egen tillverkning av stadsbussar i USA.

- Bussarna har inte en konjunkturkänslig marknad som lastbilar har. På stadsbussar har vi en stabil försäljning som ökar något, medan turistbussar har en mindre nedgång på 20-30 procent, säger Per-Martin Johansson, presschef på Volvo Bussar.

Är 20-30 procent en mindre nedgång?

- Ja, jämfört med lastbilar och anläggningsmaskiner, där är det tvärstopp.

Trots att order rullar in får Volvo Bussar fortsätta att kämpa för att få upp lönsamheten. Den har aldrig varit i klass med lastbilarnas.

Under fjolåret stängdes fabriken i Tammerfors och tillverkningen flyttades till fabriken i Polen. Fabriken i Åbo såldes i somras.

- Vi arbetar hårt för att bli rationellare och få upp våra vinstmarginaler. Satsningen i Nordamerika är en del, i och med att vi har en fabrik där kan vi vara med och konkurrera om offentliga upphandlingar, säger Per-Martin Johansson.

- Vi tror också väldigt mycket på våra hybridbussar. Den tekniken kommer att ta över stadsbussarna totalt inom några år, och vi ligger långt framme med våra bussar, säger han.

Volvo Bussar omsätter runt 16 miljarder kronor per år.

Under 2007 var det ungefär en tiondel av vad Lastvagnar omsatte, och sex procent av Volvo AB totalt.

...Scanias bussar - ett ljus i mörkret

På Scania omsätter bussarna ungefär 8 miljarder kronor, runt en tiondel av lastbilssidan. Tendensen är densamma som hos Volvo, bussverksamheten är stabilare:

- Många bussar säljs till den offentliga sidan, och den har en annan finansiering. Historiskt har buss alltid varit ett litet ljus i mörkret, säger Hans-Åke Danielsson, presschef på Scania.

- Exempelvis hade vi fyra stoppveckor nu på lastbilarna, bussarna hade bara tre. Vi kan också hoppas på att offentliga stimulansåtgärder siktar på infrastruktur.