Fordon
Muller ger upp - ansöker om konkurs för Saab

Victor Muller har lämnat in konkursansökan för Saab till Vänersborgs tingrätt.
Victor Muller inställde sig på tingsrätten i Vänersborg vid halv tio på måndagen tillsammans med Saab Automobiles chefsjurist Kristina Geers för att personligen lämna in en konkursansökan för för Saab Autombile, Saab Automobile Tools och Saab Powertrain. Lagmannen Gunnar Krantz tog emot ansökan.
Den direkta anledningen till konkursansökan är att Victor Muller än en gång fått nej från Saab Automobiles förre ägare General Motors att släppa in kinesiska företag i Saab Automobile.
När GM:s lämnade sitt besked i lördags fick det direkt konsekvenser på Saab Automobiles ekonomi. Det kinesiska företaget Youngman stoppade den planerade inbetalningen av 360 miljoner kronor på Saab Automobiles bankkonto.
Det innebär att Trollhätteföretaget nu står helt utan pengar och för Victor Muller, som vd i Saab och ordförande i det holländska moderbolaget Swedish Automobile, fanns inget annat att göra än att ansöka om konkurs.
– Det kommer att bli en presskonferens så fort som tingsrätten har tagit sitt beslut i ärendet, säger Saabs vd i Victor Muller till lokaltidningen TTEla.
Tomas Haglund, på fackklubben Ledarna på Saab, säger att han har vetat om att konkursansökan skulle lämnas in, men vill avvakta med en kommentar.
– Vi ska ha möte med Victor Muller i fabriken så tills dess väntar jag med att kommentera, säger han.
Till konkursförvaltare till alla bolagen som ingår i ansökan begärs advokaten Mats Emthén. Han har meddelat att han är villig att åta sig uppdraget och Riksgälden har godkänt Emthén.
Tingsrätten kommer med ett beslut senare under dagen.
Det här beskedet fick personalen på Saab Automobile på måndagen:
Zeewolde, Nederländerna, 19 december 2011 – Swedish Automobile N.V. (Swan) meddelar att Saab Automobile AB (Saab Automobile), Saab Automobile Tools AB och Saab Powertrain AB i morse har begärt sig i konkurs vid tingsrätten i Vänersborg, Sverige.
Efter att ha mottagit GM:s senaste ställningstagande angående den transaktion som övervägts med Saab Automobile, informerade Youngman Saab Automobile att finansieringen för att fortsätta och avsluta Saab Automobiles rekonstruktion inte kan avslutas.
Saab Automobiles styrelse beslutade därefter att företaget, utan ytterligare finansiering, kommer att bli insolvent och att konkurs är det bästa för borgenärerna. Det förväntas att rätten kommer att godkänna ansökan och utse konkursförvaltare inom kort.
Swan förväntar sig inte att realisera värdet av sina aktier i Saab Automobile och kommer helt att avskriva sina intressen i Saab Automobile.
Ytterligare information om konkurs och hur det påverkar anställda, distribueras som nyhetsbrev på arbetsplatsen