Energi
Stålverk friterar
brunkol till stenkol
Stenkol (graphite).Foto: Wikimedia Commons.
Japanska ståljätten Kobe Steel ska bygga en anläggning för att förvandla lågvärdigt brunkol till ett kol som har energivärden som liknar stenkol. Dessutom minskar andelen skadliga utsläpp vid förbränning.
Kobe Steel har tillsammans med den statliga industrimyndigheten Meti utvecklat processen, och ska tillsammans bygga den första kommersiella anläggningen i Indonesien, rapporterar tidningen Yomiuri Shimbun.
Processen går ut på att brunkol, som har hög vattenhalt, krossas och täck med flytande asfalt. Därefter kokas kolet i olja för att minska vattenhalten, ett sorts frityrkok. Efter det formas kolet till briketter.
Försök visar att det friterade brunkolet blir lika energirikt som stenkol, som har ca 30 procent högre energivärde än brunkol.
Dessutom minskar halterna av svavel, ska och andra föroreningar som vanligtvis avges vid kolförbränning till en tredjedel av vad som avges vid stenkolsförbräning. Oljan som används för friteringen kan återanvändas.
Anläggningen som ska byggas i Indonesien i närheten av brunkolgruvorna i Kalimantan ska få en kapacitet på 600 ton per dygn när den kommer igång nästa år. Leveranser till japanska kolkraftverk beräknas komma igång i stor skala 2010.
Kobe Steel hoppas kunna framställa det nya kolet till ett pris runt 40 dollar per ton. Stenkol som importeras från Australien kostar 50 dollar tonnet. Genom att avståndet mellan Indonesien och Japan är kortare blir fraktkostnaden mindre.
Japan importerar omkring 80 miljoner ton kol för energiframställning om året.