Energi

Sol ger energi på konstgjord ö

Solceller byggs på en yta av 20 ha på den konstgjorda ön

Ett av världens största solkraftverk ska byggas på en konstgjord ö i den japanska staden Sakai. Energibolaget Kansai och elektronikföretaget Sharp uppför solcellskraftverk på 28 MW.

Publicerad

I ett första steg byggs solkraftverket på den konstgjorda ön, som byggts upp av industriavfall i havet utanför Sakai. Där uppförs en solenergianläggning med effekten 10 MW. Ytan beräknas till 20 ha.

Senare byggs solenergianläggningar på Sharps fabriksanläggningar, liksom hos andra företag i området. Utbyggnaden görs i två steg, som omfattar 9 MW vardera.

När solkraftverket är fullt utbyggt beräknas minskningen av koldioxidutsläpp i området uppgå till 10000 ton om året.

Sharp har redan en stor solenergianläggning på sin fabrik för tillverkning av lcd-paneler i Kameyama. Den ger effekten 5 MW.