Energi
Intresset för svenskt uran ökar
13 nya ansökningar om tillstånd att leta efter uran har kommit in till Bergsstaten. Det är det kanadensiska gruvbolaget Continental Precious Minerals som står för ansökningarna.
Nu öppnar inte enbart regeringen och Bert-Rune Dahlberg, kommunalråd i Åsele för framtida uranbrytning. Inte heller Gunnar Hörnlund, c, som är ny på posten som kommunalråd i Vilhelmina, har något emot svensk brytning.
- Eftersom vi har kärnkraft i Sverige, varför ska vi då inte kunna utvinna det själva. Det skulle ge oss i denna del av landet ett värdefullt tillskott av arbetskraft, uppger han till Västerbottens-Kuriren.
Gruvbolag från hela världen visar stort intresse för svenska tillgångar av uranmalm. Förutom de tretton ansökningarna som droppade in förra veckan fanns det i september 15 ansökningar för 2006. Och förra året beviljades 21 tillstånd.
Så fort myrarna fryser till kommer det kanadensiska bolaget att börja sina undersökningar. Bolaget har varit i kontakt med kommunledningen i Åsele och kommunalrådet Bert-Rune Dahlberg säger ja till brytning om regeringen ger sitt tillstånd.
Intensiva efterforskningar sker också i andra delar, de flesta nya ansökningarna gäller Vilhelmina kommun. Men även i områden mellan Dorotea och Strömsund sker intensiva efterforskningar av uran.