POLESTAR DAY
Polestar: ”Kommande månaderna blir de mest spännande någonsin”
Polestar Day gick av stapeln i en hangar i Santa Monica
Polestar
V2G, supersnabbladdning och produktionsstart. Ny Teknik var på plats när ”Polestar Day” genomfördes. Där tillverkaren visade upp sin nära förestående framtid.
Tidigare i veckan gick Polestar ut med sin kvartalsrapport där det framgick tydligt: pengarna rullar inte in som de ska. Nej, det är fortsatta förluster som radar upp sig och tittar man på bruttomarginalen tillverkaren har för Q3 är den på 0,6 procent. Det är inte bara dåligt – det är fruktansvärt.
I samband med detta presenterade Polestar en ”förstärkt affärsplan” där man enkelt sagt ska prioritera marginalutveckling före volym. Detta för att till räkenskapsåret 2025 ha en bruttomarginal närmare 20 procent och en årsvolym på runt 155 000-165 000 bilar.