Premium
Vill använda betongelement från rivningskåkar i nya hus
För att minska klimatavtrycket vill forskningsprojektet Recreate återbruka betongelement från byggnader som ska rivas – och låta dem bära upp nya hus. Här berättar projektledaren på KTH om hur de har tänkt.
Cementproduktionen står för 5-8 procent av de globala koldioxidutsläppen. En liten del av betongen från uttjänta strukturer återanvänds – i Sverige är det främst som fyllnadsmassa vid vägbyggen eller markarbeten. Men det tvärvetenskapliga europeiska projektet Recreate vill undersöka om man istället kan plocka ut hela element från betongstrukturer som ska rivas och använda dem i nya byggnader.
Med återbruk minskar CO2-avtrycket med över 90 procent jämfört med nyproduktion, enligt beräkningar i tidigare försök. Och prefabricerad betong finns i stor omfattning i de hus som byggdes i Europa under hela efterkrigstiden.