Karriär

Brist på mångfald bekymrar

De flesta svenska chefer tycker att bristen på mångfald är ett problem. Var femte tror att problemet löser sig självt.

Publicerad

Hundra vd-ar och marknadschefer på stora företag har fått uttala sig om sin syn på mångfald i en undersökning som Handelshögskolan i Stockholm har gjort, skriver chef.se.

74 procent upplever bristen på mångfald som ett problem, det tycker särskilt kvinnorna i undersökningen, 90 procent . Kvinnorna är lite mer intresserade av lagstiftning för att komma tillrätta med bristerna, 13 procent, mot bara en procent av männen.

De flesta i undersökningen tycker att information är ett bra sätt att komma tillrätta med problemen och åtta procent tror på ekonomiska incitament. 19 procent tror att allting löser sig av sig självt, åtminstone tror männen det, av kvinnorna var det bara tre procent som tänkte sig den lösningen.