Industri

Lakverk guld värt för Boliden

Publicerad
Ett nytt lakverk är bokstavligt talat guld värt för Boliden Mineral. Med den nya anläggningen ökar utvinningen av guld från 50 till 90 procent i vissa malmsorter.

Utvinningen av guld sker normalt med flotationsteknik. Men för vissa malmsorter blir inte utbytet av guld tillräckligt stort. Därför har Boliden byggt ett lakverk för nästan 100 miljoner kronor som nära nog fördubblar guldutvinningen.

- Vi är delägare i en gruva i Saudiarabien med likartad malm där vi sedan flera år använder den teknik vi nu ska börja utnyttja här, säger Ivar Larsson, anrikningschef på Boliden Mineral.

Det är framförallt den så kallade Einarssonmalmen som relativt nyligen har börjat brytas i gruvan i Kristineberg som ska behandlas i det nya lakverket. Även malm från Petiknäsgruvan kommer att processas.

- Det har visat sig att guldet i Einarssonmalmen är så finkorning att flotationstekniken inte räcker till för att få ut tillräckligt mycket guld. Det är därför vi måste ta till lakning, säger Ivar Larsson.

Processen som ökar utvinningen innehåller många steg. Lakningen sker i åtta ståltankar utomhus. Från flotationen pumpas restprodukterna till tank 1 där natriumcyanid, luft och kalk tillsätts. Cyaniden och syret i luften får guldet att gå i lösning. Den bildade slurryn från den första tanken får sedan självrinna från tank till tank via siktar.

Guldet i slurryn adsorberas på grova kolkorn som finns i tank 2 - 8. Kolkornen flyttas stegvis motströms flödesriktningen genom pumpning. Därmed kommer den högsta guldhalten att finnas i tank 2. Guldet avskiljs sedan från kolet genom att kolbädden sköljs med hett vatten under högt tryckt.

Den guldrika lösningen får cirkulera över att antal elektrolysceller varvid guldet fälls ut på katoden av stålull. I en kalcineringsugn oxideras stålullen med luft för att därefter smältas. Efter avskiljning av slagg gjuts så kallade dorétackor som har ett guldinnehåll på 10 - 35 procent beroende på hur mycket silver som lakas ut samtidigt.

Med lakverket ökar utvinningen av guld med 40 procent vilket innebär cirka 850 kg per år. Lakverket betalar sig på mindre än två år.