Fordon
VW håller fast vid förlustbilen Phaeton
Volkswagen Phaeton. Foto: VW
Trots att Volkswagen ska spara 5 miljarder euro om året fortsätter satsningen på lyxbilen Phaeton som bedöms som en brakförlust.
Phaeton lanserades 2002 som en Volkswagenkonkurrent till Mercedes S-klass. Men bilen blev aldrig den succé som dess främste förespråkare, Ferdinand Piëch, hade hoppats på. Försäljningsmålet 20000 bilar om året har långt ifrån uppnåtts, rapporterar Reuters. Bilen försvann från den viktiga USA-marknaden redan 2006. 2013 såldes 5812 Phaeton.
Bilanalytiker anser att uppgiften att göra en lyxbil av ett märke som förknippas med folkbilar är en våghalsig uppgift, som dessutom kan slå mot andra märken inom Volkswagenkoncernen med högre status, som Audi.
Att Phaeton fortfarande tillverkas, och eventuellt rustas med elhybriddrift, beror enligt bedömare på att projektet är en hjärtefråga för Volkswagenkoncernens ordförande, Ferdinand Piëch. Medarbetare som har kritiserat hans beslut har enligt interna uppgifter fått lämna företaget.
Enligt Reuters får Volkswagens nya USA-chef den delikata uppgiften att försöka lansera Phaeton på USA-marknaden en gång till, samtidigt som han har i uppgift att fördubbla den totala försäljningen där till 800000 bilar 2018 - året då Volkswagen enligt Piëchs vilja ska bli större än Toyota och inta platsen som världens största biltillverkare.